Od 1872 roku dobra rymanowskie były własnością Anny z Działyńskich i Stanisława Potockich. Występowanie znanych od wieków wód leczniczych w Iwoniczu Zdroju, modnym i głośnym wówczas kurorcie skłoniło właścicieli tych dóbr do szukania podobnych źródeł w okolicznych górach i dolinie rzeki Tabor. Na pograniczu wsi Posada Górna, Deszno i Wołtuszowa natrafił na źródło. Rozbiór chemiczny odkrytej wody potwierdził jej lecznicze właściwości i dały one początek rozwoju uzdrowiska. Wybudowane zostały pierwsze pensjonaty. Wykonano obudowę ujęć wodnych i rozdzielono spływające do jednej studni źródła mineralne na trzy odrębne zdroje. Wówczas to nadano im imiona "Tytus" - dla upamiętnienia chemika Sławika, "Celestyna" - od imienia matki Anny z Działyńskich Potockiej oraz "Klaudia" od imienia matki Stanisława Potockiego. Nazwy mineralnych źródeł utrzymały się do chwili obecnej. Kolejne lata przyniosły dalszy rozwój uzdrowiska. Wznoszono nowe budynki sanatoryjne, łazienki, stwarzano coraz to lepsze warunki leczenia i wypoczynku. Rymanów Zdrój odwiedzany przez aktorów, pisarzy znanych malarzy, stracił po wojnie na swojej popularności jako miejsce wypoczynku , leczenia i czy zabaw elit. Obecnie jest znanym krajowym uzdrowiskiem dziecięcym. Warunki klimatyczne w Zdroju, w połączeniu z występującymi tu solankami jodkowymi, są bardzo skuteczne przy leczeniu dzieci i one stanowią główną specjalizację zdrojowiska. Zakres leczniczy uzdrowiska, oparty jest o jego walory przyrodolecznicze.Obejmuje on: profilaktykę,leczenie i rehabilitację chorób układu oddechowego w tym dychawicę oskrzelową , nawracające zapalenie zatok obocznych nosa, gardła , migdałków i oskrzeli, nawracające zapalenie płuc, stany po resekcji tkanki płucnej. U dzieci dodatkowo leczenie nerek i dróg moczowych oraz celiakii (zespoły złego wchłaniania). W kierunku drugoplanowym leczy się choroby układu krążenia obejmujące stany po zapaleniu serca, chorobę nadciśnieniową, zaburzenia nadciśnieniowe, miażdżycę, otyłość.
Uzdrowisko zabezpiecza dla kuracjuszy badania diagnostyczne zgodnie z profilem
leczniczym wykonywane we własnych pracowniach (pracownie EKG, RTG, badań czynnościowych układu oddechowego, centralne laboratorium analityczne) oraz realizuje program kuracji balneoklimatycznej w oparciu o zakłady przyrodolecznicze .


Posiadane wody mineralne stosowane są także do kuracji pitnej, a okoliczne lasy miejscem spacerów i pieszych wycieczek .W sezonie zimowym działa wyciąg narciarski , zaś latem basen kąpielowy i liczne place zabaw.

DAWNY RYMANÓW ZDRÓJ ARCHIWUM FOTOGRAFICZNE

USŁUGI PLASTYCZNE I REKLAMOWE " KOLOR" kliknij na zdjęcie by lepiej zobaczyć.

     
     

     
Fotografie : Ryszard Myszkal POWRÓT